Električne instalacije u Revitu – prednosti i nedostaci

Tema s 2. BIMtalka
Ovaj blog je kratki pregled izlaganja koje je održano na 2. BIMtalku – 6. veljače 2019.

Tijek nastanka projekta električnih instalacija podatkovnih centara je vrlo sličan projektima električnih instalacija drugih građevina, no kod podatkovnih centara postoje puno rigorozniji zahtjevi za osiguravanje napajanja IT tereta.

Tijek razrade projekta električnih instalacija

Nakon idejnog rješenja u kojem je prikazan generalni plan prostorija i raspored opreme, sljedeći korak su proračun potrošnje tereta i izrada jednopolnih shema.

Proračun potrošnje tereta je bitan zbog odabira opreme: generatora kao alternative mrežnom napajanju i besprekidnog sustava napajanja – UPS-a zbog zahtjeva za kontinuiranim napajanjem IT tereta u određenom vremenu.

Nakon odabira generatora i UPS-a, izrađuju se jednopolne sheme, dimenzioniraju prekidači, kabeli i ostala oprema.

Slijedi korak dimenzioniranja opreme: razvodnih ormara, kabelskih polica, ostalih sustava kao što su uzemljenje, rasvjeta i sl.

Zadnji korak je modeliranje elemenata u Revit-u.

Bužiri

Na primjeru modeliranja bužira (cijevi) (eng. conduits) u nastavku su navedene prednosti i nedostaci korištenja Revit-a kao osnovnog BIM alata. Prednosti su: dobra vizualizacija, mogućnost lake detekcije sudara instalacija, radijus savijanja cijevi se može prethodno odrediti i lako kontrolirati, brza izrada tablica (eng. schedules) za prikaz informacija, brzo modeliranje trasa cijevi i sl.

Nedostatak s kojim se mnogi susreću kod modeliranja cijevi je smanjenje performansi kod trodimenzionalnog prikaza grafike u pojedinim situacijama koji uzrokuju cijevi zbog svojih karakteristika da su sferni elementi (velik broj poligona) te kompleksnost spajanja, nastavljanja i općenito “provlačenja” elemenata kroz složenije 3D putanje (trase).

Jednopolne sheme

Za jednopolne sheme i sheme ožičenja vrijedi sljedeće:

  • Revit nije primaran alat za crtanje shema.
  • Drugi alati su se pokazali boljima (AutoCAD za jednopolne sheme, ePlan za sheme ožičenja).
  • Posebno je potrebno je učitati svaku shemu u Revit i smjestiti je na nacrt.

Panel Schedule

Panel Schedule se koristi prema NEC standardu, a prikazuje sve relevantne informacije (teret na pojedinom strujnom krugu, vrsta kabela, prekidač i sl.). Može se modificirati pomoću obrazaca (template), a promjena parametara u modelu se reflektira na panel schedulu. Prednosti Panel Schedula su: dostupnost podataka o potrošnji tereta, promjena u modelu se reflektira na panel schedule, dobra preglednost i sl. Nedostaci su: teže povezivanje trošila iz drugih modela (potrebno koristiti naredbu Copy Monitor u Revitu) te se koristi samo prema NEC standardu.

Proračun i analiza rasvijetljenosti

ElumTools je Revit add-in za proračun rasvjete (komercijalni add-in koji nije dio Revit-a, već se licenca kupuje posebno). Da bi se ElumTools mogao koristiti, kod familije rasvjetnih tijela je potrebno dodati .ies file koji daje informaciju o fotometriji rasvjetnog tijela. Kod proračuna se koristi geometrija iz Revita za „Rooms”, „Spaces” i „Areas”, a nudi se i mogućnost biranja prikaza rezultata proračuna rasvijetljenosti kao točkastog, plošnog i sl. Alat je vrlo jednostavan za korištenje i iskorištava podatke Revit BIM modela. Važno je napomenuti da alat prepoznaje objekte iz povezanih (eng. Link-anih) Revit modela (npr. povezanih vanjskih referenci modela arhitekture, strojarstva, konstrukcije i dr.).

Zaključak

Prednosti korištenja Revit-a kao BIM alata kod projektiranja električnih instalacija:

  • dobra vizualizacija i koordinacija elemenata – npr. koordinacija kabelskih polica i rasvjete s kanalima za hlađenje, koordinacija razvodnih ormara sa strojarskom opremom i strukturnim elementima, lakša provjera dostupnosti opreme kod održavanja itd;
  • detekcija sudara instalacija – puno jednostavnije nego u CAD alatima, dobiva se vrlo pregledan prikaz,
  • parametrizacija elemenata (mogućnost dodavanja raznih parametara raznim željenim BIM elementima),
  • brzo stvaranje nacrta, presjeka i ostalih prikaza direktno iz modela,
  • izrada tablica s količinama opreme – čitanje parametara i mogućnost filtriranja elemenata,
  • simbolički i trodimenzionalan prikaz elemenata,
  • Panel Schedule (nažalost, samo prema NEC standardu),
  • mogućnost dodavanja add-in-ova kao npr. ElumTools (proračun rasvjete),
  • mnoštvo (besplatnih i plaćenih) add-inova i familija (BIM objekata) na internetu,
  • i mnoge druge prednosti.

Nedostaci korištenja Revit-a kao BIM alata kod projektiranja električnih instalacija:

  • nemogućnost izrada jednopolnih shema i shema ožičenja u samom BIM alatu,
  • teško je povezati sve trošila kod izrade Panel Schedula (potrebno koristiti naredbu Copy Monitor, ali uz brojna ograničenja i nedostatke),
  • slabe performanse kod prikaza grafike kod nekih trodimenzionalnih prikaza (primjer s velikim brojem cijevi/bužira),
  • cijena godišnjeg najma softvera,
  • i dr.

One thought on “Električne instalacije u Revitu – prednosti i nedostaci

Leave a Reply