Osnovni podaci o projektu
Građevina: | PREKIDNO – KOMPENZACIJSKA VODOSPREMA SV. TROJSTVO |
Investitor: | PRIVREDA d.o.o. Gundulićeva 14, 44250 Petrinja |
Ovaj tekst, slike i ostali dijelovi objave objavljeni su uz dopuštenje Investitora te se ne smiju na drugim mjestima javno objavljivati i koristiti bez dopuštenja Investitora i udruge BIM Hrvatska.
U nastavku su dani dijelovi tehničkog opisa relevantni za ovu studiju slučaja.
O projektu
Općenito
Formiranje budućeg cjelovitog Petrinjskog vodoopskrbnog sustava provodi se etapno, sukcesivnim razvojem na područjima neovisnih vodoopskrbnih zona prema naseljima na periferijama, koja su kontaktna za buduće veze, te će rezultirati jedinstvenim vodoopskrbnim sustavom.
Izvorišni kapaciteti su disperzirani te su pojedini dostatni za gravitirajuću vodoopskrbnu zonu, a pojedini kapacitetom ne mogu zadovoljiti potrebe, pogotovo u satima maksimalne potrošnje. Prekidno – kompenzacijska komora će imati ulogu:
a) osiguranja potrebnih kapaciteta (količina, hidrauličkog potencijala), prvenstveno za zonu sjeverozapadnog prstena,
b) izravnavanja satnih neravnomjernosti potrošnje pojedinih vodoopskrbnih zona,
c) balansiranju pojedinih izvorišnih kapaciteta s vodospremničkim prostorom (prvenstveno vodospreme Zebinac).
Vodosprema je predviđena kao „niska“ vodosprema, ukupne zapremine 104 kubičnih metara. Vodosprema ima jednu vodnu komoru. U predmetnoj građevini se ne predviđa stalni boravak djelatnika. Vodosprema je djelomično ukopana armiranobetonska građevina, nakon izgradnje zatrpava se nadslojem zemlje visine 1,0 m s pokosima nagiba 1 : 1,5. Na površini ce biti vidljiva samo ulazna okna u zasunsko – revizijsku, te vodnu komoru. Ukopanost vodospreme je oko 2,1 m ispod razine postojeceg terena. Nadzemni dio vodospreme je oko 4 m iznad postojećeg terena.
Primjena BIM procesa
Primijenjeni softverski alati
Prilikom izrade projekta korišteni su sljedeći softverski alati (navedeni su naziv alata i načelna primjena u projektu):
- Autodesk Revit – izrada BIM modela konstrukcije
- Autodesk AutoCAD + Radimpex ArmCAD – izrada armaturnih 2D nacrta
- Autodesk Robot Structural Analysis Professional – statički proračun i dimenzioniranje konstrukcije
- Microsoft Word – izrada tekstualnih dijelova projekta
- Microsoft Excel – izrada troškovnika i procjena troškova
Opis procesa
Osnova projekta je BIM model, izrađen u aplikaciji Autodesk Revit.
Primjenjeni proces razmjene informacija na projektu:
Model je ažuriran i mijenjan kroz iteracije statičkog proračuna i dimenzioniranja konstrukcije, kao i prema svim ostalim relevantnim promjenama i parametrima projekta. BIM model je u svakom trenutku odražavao trenutno stanje razrađenosti projekta.
BIM model kao jedini “izvor istine” – sve informacije o građevini trebaju biti sadržane i aktualizirane u BIM modelu, kako bi zavisni procesi (i alati) jednostavno funkcionirali.
Ostvarene prednosti primjene BIM procesa
Jednostavna interpolacija u prostor – 3d model terena izrađen u Revit-u prema geodetskoj snimci omogućuje relativno jednostavno pozicioniranje građevine.
Točnost projektne dokumentacije – svi grafički dijelovi projekta automatski su ažurirani, te odražavaju trenutno stanje projekta / projektnog modela.
Pristupačnost i zaštita na radu – bilo kakav 3d model omogućuje jasniji uvid i bolju sliku o pristupačnosti građevine. Zbog mogućnosti prikaza iz bilo koje točke, sve potencijalne greške, ograničenja pristupačnosti i uvjeti zaštite na radu su unaprijed riješeni, zahvaljujući boljem uvidu u projektni model.
Automatske i točne količine – količine materijala i radova su automatski izvučene iz modela.
Kompatibilnost s neBIM alatima – primjena alata ArmCAD za izradu nacrta armature zahtjeva 2d dwg nacrte (poglede na ploče i zidove), koji su vrlo jednostavno pripremljeni i povezani s alatom za izradu nacrta armature. Vanjskim referenciranjem omogućena je točnost izvedbenog projekta u smislu rada na uvijek “svježim” (relevantnim) podlogama (mogućnost brzih izmjena s obzirom na “živu” promjenu geometrije). Isto tako, isporuka pogleda (tlocrti, presjeci i dr.) i suradnja s ostalim suradnicima na projektu koji ne koriste BIM alate je itekako moguća, čak i bolja zbog standardizacije i automatizacije kod pripreme 2d cad (dwg) podloga.
Ograničenja procesa
Revit kao BIM alat nema jednostavno rješenje za “zatrpavanje”. Tom ograničenju softvera je doskočeno modeliranjem nasipa dodatnim BIM objektima (familijama).
Bilo je potrebno izraditi dodatne familije (BIM objekte) tehničke opreme, koji su specifični za ovu građevinu: poklopci, ljestve i dr.
Neke količine je bilo potrebno ručno izračunati, jer nisu bili modelirani (uzelo bi previše vremena, a služilo bi samo u jednu svrhu).
Projekt zbog svoje (male) veličine nije primjeren početnicima, budući da detalji i principi modeliranja uzimaju dosta vremena za istraživanje najboljih praksi (načina) rada.
Prebacivanje modela iz Revit-a u Robot radi relativno dobro samo u jednom smjeru (iz Revit-a u Robot). Promjene elemenata (prema iteracijama dimenzioniranja) je najbolje raditi ručno u BIM modelu, automatsko vraćanje modela nije dovoljno pouzdano.
Rado ćemo ga predstaviti široj publici putem naših web stranica i društvenih mreža.